Sdílet

Tweet

Microsoft Silverlight, alternativa pro přehrávání videa


Adobe flash player měl dlouhá léta naprostý monopol na poli interaktivních webových aplikacích. Často se udává, že je nainstalován přibližně na 95% počítačů na celém světě. V minulosti již existovali snahy vytvořit vhodného konkurenta, ale žádná z nich nebyla dotažené do finální verze, až do nedávna.

No, výraz do nedávna není zrovna to pravé ořechové, neboť o Microsoft Silverlight se již nějaký ten pátek mluví. Jeho beta verze se testovala již koncem roku 2006 a od té doby urazil dlouhou cestu. Flash je postavený na vlastním programovacím jazyce ActionScript, Silverlight staví na aplikaci .NET Framework. Jeho první verze se nesetkala s příliš velkým ohlasem, což byl jasný důkaz, že otřást pozicí flashe nebude nic snadného. V listopadu 2007 Microsoft uvolnil verzi 1.1, jenž byla pro značné vylepšení přejmenována na 2.

Avšak zásadní krok přišel až v třetí generaci, kdy se poprvé mohlo začít mluvit o konkurenčním produktu. Silverlight nabídl podporu formátu H.264/AAC, což mu umožňovalo přehrávat videa v HD kvalitě. Navrch má i ve využití 3D objektů, jenž byli vždy slabinou flashe, jenž staví převážně na vektorové grafice. Pokud se dá předpokládat, kde se Silverlight dokáže na úkor flashe prosadit, je to právě přehrávání videí ve vysoké kvalitě. Jeho kvalit např. využila česká televize na svých stránkách k mistrovství světa ve fotbale, kde nejen jednotlivá utkání přenášela živě, ale nabízí je k přehrání i z archivu.

Microsoft Silverlight je dostupný pro Internet Explorer, Firefox, Operu, Safari a Chrome. Pro operační systém Linux ho v rámci projektu Moon vyvíjí společnost Novell pod názvem Moonlight.